Untitled Document
Anasayfa Yönetim Şubelerimiz Proje / Etkinlik Basında Biz İç Kontrol İletişim

Anne ve Bebek Ölümleri Toplantısı

Ülkemizde, Sağlık Bakanlığımız tarafından uygulamakta olan sağlıkta dönüşüm programında, anne ve çocuk sağlığı öncelikli konuların başında yer almaktadır. Bu çerçevede ülkemiz genelinde yapılan çalışmalar sonucunda gerek anne gerekse bebek ölümlerinde önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük başarılar elde edilmiştir. UNICEF’ in 2009 Dünya çocuklarının durumu raporuna göre, Türkiye 5 Yaş Altı çocuk ölümlerini en hızlı düşüren 5 ülke arasında yer almaktadır. Yapılan çalışmalar kapsamında İlimizde yaşanan anne ve bebek ölümlerinin incelenmesi ve alınacak önlemler konusunda; İl Sağlık Müdürü Dr. Metin ÖZTÜRK başkanlığında, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yüksel KUTLU, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa UYANIK,  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hasan ULUBAŞOĞLU, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Coşkun SAF,  Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ayşe  YILMAZ, Dahiliye Uzmanı Dr. Murat TAŞÇI, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün yöneticilerinin katılımları ile İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı salonunda 14/02/2013 tarihinde toplantı düzenlenmiştir.
Toplantıda Dünyada ve Ülkemizde anne-bebek ölümleri ve nedenleri, alınacak önlemler ve yapılan çalışmalar ile ilimizde yaşanan anne ve bebek ölümleri istatistikleri, nedenleri, alınacak önlemler ve yapılması gerekenler ele alınmıştır.
Toplantı sonunda;
Evlilik öncesi danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, aile planlaması eğitimlerinin geliştirilmesi, erken ve ileri yaş gebeliklerinin önlenmesi, gebe ve bebek takiplerinin nitelikli hale getirilmesinin sağlanması, gebelik öncesi- gebelik süresi  ve gebelik sonrası eğitimlerin düzenli olarak yapılmasının sağlanması için tüm kurumların işbirliği içerisinde çalışarak  anne ve bebek ölümlerinin önlenebileceği kararına varılmıştır.
Tarih : 18.02.2013

Bu haber 1182 defa okunmustur.

 
 

Kastamonu Sağlık İl Müdürlüğü © 2009